Korekta w języku polskim. Błędne poprawianie sformułowania "mimo wszystko"

Widzę, że na forum sami obcojęzyczni. Na stronie LT było napisane, że można kontaktować się na forum także po polsku, więc mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie. :slight_smile:

Problem:
Program online i wtyczka zainstalowana w Libre Office podkreślają sformułowanie mimo wszystko jako błędne.

Wyjaśnienie:
Konstrukcja mimo wszystko wymaga dopełniacza. Forma poprawna według tej reguły powinna brzmieć mimo wszystkiego, ale nie jest to poprawne sformułowanie. Mimo wszystko jest wyjątkiem.

Uzasadnienie:
Powołam się na poradnię językową PWN i wypowiedź prof. Mirosława Bańko.

Mimo i pomimo w zasadzie rządzą dziś dopełniaczem, jedyne wyjątki to (po)mimo to i (po)mimo wszystko” (11.03.2003)

“Przyimek mimo (podobnie pomimo) zasadniczo łączy się z dopełniaczem, np. «Mimo deszczu poszliśmy na spacer». Dawniej łączony był z biernikiem, czego pozostałością są używane do dziś konstrukcje mimo to i mimo wszystko, np. «Padał deszcz. Mimo to poszliśmy na spacer»” (17.01.2009)

Proszę o poprawę tego problemu. Z góry serdecznie dziękuję!

Proszę bardzo, można pisać po polsku :slight_smile:

Ale LanguageTool tego nie podkreśla, sprawdziłem właśnie online… Proszę podać konkretny przykład, może to jest jakieś nietypowe zdanie.

Pozdrawiam,
MM

Jestem w kropce. Rzeczywiście teraz LT nie podkreśla sformułowania mimo wszystko. Dałabym sobie rękę uciąć, że jeszcze do niedawna każde zdanie z mimo wszystko musiałam dodawać do ignorowanych wyjątków. Czy możliwe, że ktoś już uprzedził odpowiedź na moje pytanie i poprawił ten błąd? Będę śledziła ten wątek i jak tylko pojawi się jeszcze kiedyś u mnie ten błąd, na pewno podam konkretny przykład. :slight_smile:

Trafiło się! Zdanie:

“Zauważ, że sporo prawdy jest w tym, że nieodpowiednie kosmetyki mogą skutecznie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie rzęs. Nie będziemy wyolbrzymiać problemu, bo każdy ma zupełnie inne predyspozycje i u każdego przedłużanie, zalotka albo maskara będą działać inaczej. Faktem mimo wszystko pozostaje, że ten produkt jest lepszy.

Korekta LT w Libre Office podkreśla i stwierdza, że “przyimek wymaga biernika”.

I teraz, to ja jestem w błędzie czy program? :slight_smile:

Kolejny przykład, kiedy LT podkreśla sformułowanie mimo wszystko:
“Dziennikarstwo nie powinno być wykładane na uniwersytetach, ale mimo wszystko fajnie było uczyć się tego zawodu przez trzy lata”

Tak, teraz rzeczywiście się zgadza – był drobny błąd w ujednoznacznianiu form gramatycznych, już to poprawiłem, od jutra powinno być poprawnie (online, potem będzie w kolejnym wydaniu).

Bardzo dziękuję za uwagę, takie się bardzo przydają!